List of the Chairman of the Authority Of ECOWAS Heads Of State And Government from 1975 to 2015

Gnassingbé EyadémaTogo) 19771978
Olusegun ObasanjoNigeria) 19781979
Léopold Sédar SenghorSénégal) 19791980
Gnassingbé EyadémaTogo) 19801981
Siaka StevensSierra Leone) 19811982
Mathieu KérékouBénin) 19821983
Ahmed Sékou TouréGuinée) 19831984
Lansana ContéGuinée) 19841985
Muhammadu BuhariNigeria) 1985 – 27 août 1985
Ibrahim BabangidaNigeria) 27 août 19851989
Dawda JawaraGambie) 19891990
Blaise CompaoréBurkina Faso) 19901991
Dawda JawaraGambie) 19911992
Abdou DioufSénégal) 19921993
Mathieu Kérékou ( Bénin) 2001 – 2005
Jerry RawlingsGhana) 1994 – 27 juillet 1996
Sani AbachaNigeria) 27 juillet 1996 – 8 juin 1998
Abdulsalami AbubakarNigeria) 9 juin 19981999
Gnassingbé EyadémaTogo) 1999
Alpha Oumar KonaréMali) 1999 – 21 décembre 2001
Abdoulaye WadeSénégal) 21 décembre 2001 – 31 janvier 2003
John Agyekum KufuorGhana) 31 janvier 2003 – 19 janvier 2005
Mamadou TandjaNiger) 19 janvier 2005 – 19 janvier 2007
Blaise CompaoréBurkina Faso) 19 janvier 2007 – 19 décembre 2008
Umaru Yar’AduaNigeria) 19 décembre 2008 – 18 février 2010
Goodluck JonathanNigeria) 18 février 2010 – 16 février 2012
Alassane OuattaraCôte d’Ivoire) 17 février 20128 – 28 mars 2014
John Dramani MahamaGhana) 28 mars 20149 19 Mars 2015
Macky Sall ( Sénégal) depuis le 19 mars 2015 – 04 juin 2016
 Hellen Johnson Sirleaf –  4 juin 2016 -

Share on :

Twitter Facebook Google Plus Linkedin